تبلیغات
مشورت - تشخصیت وعوامل موثر برشکل گیری آن
 
راههای مشاوره

تشخصیت وعوامل موثر برشکل گیری آن

نوشته شده توسط :محبوبه
پنجشنبه 1 فروردین 1392-11:01 ب.ظ

با نگاهی جامعه شناختی به محیط اطراف خود در جمع انسانها در می یابیم که انسانها هر یک دارای جایگاههای شخصیتی متفاوتی بوده و این جایگاه شخصیتی انسان نشان دهنده ارزش او احترام او در جامع است .

با تحقیق در مورد مقوله شخصیت در می یابیم که همه انسانها از بدو تولد تا زمان مرگ دارای یک شخصیت اجتماعی بوده و این شخصیت اجتماعی باعث بقا و عدم بقای اجتماعی شده است به تعریف واضح تر یعنی اینکه یکی از محورهای اساسی رفتار انسانها ایجاد ارتباط متقابل بوده و در ایجاد ارتباط متقابل شخصیت هر فرد نقش قابل توجهی در ارتباط صحیح داشته است.

در شکل گیری شخصیت عوامل محیطی و اجتماعی، خانوادگی؛ آموزشی و بسیاری از موارد دیگر نقش بسزائی ایفا می نمایند ولی نقش خود انسان در شکل گیری شخصیت فراتر از موارد مطرح شده است زیرا شخصیت هر فرد بستگی به نیات درونی و برونی خود فرد دارد و به اعتقاد روانشناسان با بررسی میزان علاقمندی انسانها به محیط اطراف خویش می توان شخصیت مورد نظر فرد را محک زد شاید این تعبیر ، تعبیر بسیار درستی نباشد اما رفتارهای فردی و حتی فرهنگ  انسانها در بسیاری از موارد با نظریه روانشناسان مطابقت دارد برای مثال با میزان علاقمندی فرد به انواع میوه ها میتوان حدس زد که ایشان در چه جایگاه شخصیتی قرار دارد.

همانطور که اشاره شد مقوله شخصیت بر گرفته از رفتار ، فرهنگ، ماهیت، عوامل ارثی، تجارب شخصی،همنشین و ... است که نه تنها در نظام اسلامی به آن اشاره شده است بلکه توسط بسیاری از اندیشمندان ادیان مختلف مورد کنکاش و بررسی قرار گرفته است و با سیری در بررسیهی انجام شده در می یابیم که شخصیت فقط زائیده رفتار انسان در اجتماع نیست بلکه شخصیت علاوه بر اکتسابی بودن ، ذاتی نیز بوده و تحقیقات انجام شده مبین این واقعیت است که از اثر امضاء و گروه خونی افراد میتوان به شخصیت واقعی فرد در اجتماع پی برد.


 شخصیت از دیدگاه مردم :

 واژه «شخصیت» در زبان روزمره مردم معانی گوناگونی دارد. یکی از معانی آن مربوط به هر نوع صفت اخلاقی یا برجسته است که سبب تمایز و برتری فردی نسبت به افراد دیگر می‌شود مثلا وقتی گفته می‌شود او با شخصیت است یعنی «او» فردی با ویژگیهایی است که می‌تواند افراد دیگر را با «کارآیی و جاذبه اجتماعی خود» تحت تأثیر قرار دهد. در درسهایی که با عنوان پرورش شخصیت تبلیغ و دایر می‌شود، سعی بر این است که به افراد مهارتهای اجتماعی بخصوصی یاد داده ، وضع ظاهر و شیوه سخن گفتن را بهبود بخشند با آنها واکنش مطبوعی در دیگران ایجاد کنند همچنین در برابر این کلمه ، کلمه «بی‌شخصیت» قرار دارد که به معنی داشتن «ویژگیهای منفی» است که البته به هم دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما در جهت منفی.

در اجتماع گاهی به جای این کلمات از مترادف آنها «شخصیت خوب یا بد» صحبت می‌شود که هر یک ویژگیهایی را می‌رسانند و گاهی از کلمه شخصیت به منظور توصیف بارزترین ویژگی افراد استفاده می‌شود مثلا وقتی گفته می‌شود«او پرخاشگر است» یعنی ویژگی و خصوصیت غالب او پرخاشگری است. در کنار این موضوعات گاهی کلمه شخصیت جهت «احترام» به چهره‌های مشهور و صاحب صلاحیت «علمی ، اخلاقی یا سیاسی» بکار می‌رود نظیر :  شخصیت سیاسی ، شخصیت مذهبی، شخصیت هنری و ….

 شخصیت زندگی :

 عدهء كمی از مردم را می بینیم كه از وضع خود كاملا راضی اند، بیشتر افراد معتقدند كه از ویژگیهای مرموزیكه برای موفقیت اجتماعی لازم اند، برخوردار نیستند. در بین این ویژه گیهای مطلوب صفتی است كه آن را معمولا ((شخصیت)) مینامند.

در نظر روانشناسان، معنای كلمهء شخصیت فراتر از صفت جذابیت است كه ما را وادار میكند در مورد دارندهء آن بگوییم كه (( فردی با شخصیت است.)) شخصیت یك فرد از تمام صفات او تشكیل یافته است.

از انواع صفت نام میبریم:

انواع صفت: ثابت قدمی، عجله، معاشرتی بودن، میهن دوستی، مانند صفات دیگر كه علاقهء انسان را بیان میكند مثل: زیبایی شناسی، ورزش دوستی و غیره. از جملهء صفات مهم خُلق و خو را میتوان نام گرفت. این صفات شامل ویژه گیهای مثل : خوش بینی و بد بینی، زودرنجی و تُرشرویی، تحریك پذیری و ملایمت است.

عوامل به وجود آورنده ی شخصیت :

 شخصیت ساخته ی وراثت و محیط است. انسان با ویژگی‌ها ی ژنتیکی خاصی به دنیا می‌آید، و از آن پس سر و کار او با محیط اطراف خود خواهد بود. محیط نقش مهمی در شکل دهی شخصیت دارد. نمونه‌های روشن برای تاًثیر محیط بر شخصیت، کودکانی هستند که به تصادف در جنگل‌ها یا در انزوا رشد کرده‌اند. برای مثال یک کشیش هندی به نام سینگ در جنگل‌های هندوستان دو دختر را یافت و آن‌ها را با خود به خانه برد. بر اساس گزارشِ سینگ این دو کودک در هنگام یافته شدن هیچگونه از رفتار‌های انسانی را نداشتند. چهار دست و پا راه می‌رفتند، زوزه می‌کشیدند، از اجتماع گریزان بودند، تحریک پذیری آن‌ها زیاد بود و روی هم رفته رفتار آن‌ها مانند محیط شان بود.شخصیت در واقع از مجموعه ویژگی های جسمی، روان، و رفتاری که هر فرد را از افراد دیگر متمایز می سازد.

رشد اجتماعی افراد و ارتباط با جامعه از جنبه های مهم و قابل توجه درفرایند اجتماعی شدن و شکل گیری شخصیت اجتماعی است،البته جنبه های بدنی، ذهنی، عاطفی، اخلاقی و معنوی نیز در جریان رشد مهم هستند.  ولی مهمترین بعد در ایجاد شخصیت اجتماعی در خانواده و مدرسه شکل می گیرد .

اولین و مهمترین واحد اجتماعی که دررشد شخصیت اجتماعی ایفای نقش می کند خانواده است.
خانواده همانند پلی است که افراد را به جامعه وصل می کند، بنابر این پل یاد شده بایستی از استحکام عاطفی و شخصیتی برخوردار باشد تا در تند بادهای هیجانات و اضطراب ها نلرزد، اولین تماس های کودک در خانواده و در ارتباط متقابل با والدین، برادران و خواهران صورت می گیرد، شکی نیست که مشاهده، تقلید و الگوبرداری از موثرترین شیوه های یا دگیری رفتارهای اجتماعی در افراد جامعه به شمار می رود.

درمورد نقش عوامل خانوادگی موثر بر شخصیت اجتماعی افراد محورهای زیر حائز اهمیت است:

1) نوع و نحوه برقراری ارتباط والدین با اعضای خانواده.

2)تاکید بر عزت نفس، احترام به خود دیگران در روابط اجتماعی اعضای خانواده.

3)آموزش بازیهای گروهی.

4)آموزش مهارت های اجتماعی.

5)رعایت تفاوت های فردی بین دختران و پسران در یادگیری الگوهای رفتار اجتماعی.

6)واکنش والدین از تغییر و تحولات و نیازهای اجتماعی و فرهنگی جامعه.


گروه بندی شخصیت انسان ها :

دسته اول ؛ آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم نیستند.عمده آدم‌ها حضورشان مبتنی به فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آن‌هاست که قابل فهم می‌شوند. بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

دسته دوم ؛ آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هم نیستندمردگانی متحرک در جهان. خود فروختگانی که هویت شان را به ازای چیزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصیت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آیند. مرده و زنده‌شان یکی است.

دسته سوم ؛ آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم هستندآدم‌های معتبر و با شخصیت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثیرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم.

دسته چهارم ؛ آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هستند شگفت‌انگیزترین آدم‌ها در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه‌اند که ما نمی‌توانیم حضورشان را دریابیم، اما وقتی که از پیش ما می‌روند نرم نرم آهسته آهسته درک می‌کنیم. باز می‌شناسیم. می‌فهمیم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما همیشه عاشق این آدم‌ها هستیم. هزار حرف داریم برایشان. اما وقتی در برابرشان قرار می‌گیریم قفل بر زبانمان می‌زنند. اختیار از ما سلب می‌شود. سکوت می‌کنیم و غرقه در حضور آنان مست می‌شویم و درست در زمانی که می‌روند یادمان می‌آید که چه حرف‌ها داشتیم و نگفتیم. شاید تعداد این‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.


نظرات() 

دنبالک ها: عوامل موثر برشخصیت 

BHW
جمعه 25 فروردین 1396 01:06 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up
and also the rest of the website is really good.
فرشید
یکشنبه 5 خرداد 1392 07:52 ق.ظ
دنیای آدمای كوچیك مثل خودشون كوچیكه. اگه خراب بشه،‌ شاید نتونن دیگه دنیایی برای خودشون بسازن...
پاسخ محبوبه : اما بعضی وقتا ادمای کوچیک دلهای بزرگی دارند ودنیای بزرگ برای خودشون می سازند ادمای که خیلیا اونا رو اصلا نمی بینند یه زماتی انقدر به لطف خدا می درخشند که همه خواهی نخواهی مجبور می شند اونا رو ببیند
فرشید
جمعه 2 فروردین 1392 08:55 ب.ظ
بعضیا دو شخصیتین. تو خونه یه جورن و بیرون یه جور. تو خونه دل اهل خونه را خون می کنن، بیرون دل مردم را شاد. عکسش هم در مورد بعضیا صدق می کنه!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox